Angielski: proste (ale bardzo przydatne) słowotwórstwo

Zauważyliście kiedyś, że jakikolwiek rzeczownik po polsku wam nie podam, jesteście w stanie wymyślić pochodzący od niego przymiotnik (a nawet kilka), przysłówek, czasownik…? Już za moment posiądziecie taką umiejętność z angielskimi słowami. Może nie dokładnie taką, może nie tak uniwersalną, ale przynajmniej zawsze poprawną językowo. I super użyteczną.

2250138127_e372178117_z

Przejdźmy do konkretów: nauczymy się tworzyć wyrazy z czasowników. Konkretnie: będziemy umieli opisać osobę, która wykonuje daną czynność, osobę, która została poddana tej czynności oraz stworzyć rzeczownik pochodzący od tego czasownika. Na przykład: robić — robiący — zrobiony — robienie.

W roli głównej wystąpią dwie formy czasownika, które już prawdopodobnie znasz: forma „past participle”, znana jako „trzecia forma” czasownika oraz forma „gerund”, znana jako „czasownik z –ingiem”.

„Past participle” to forma, której używamy, by mówić w czasach perfect. To forma, której uczymy się jako trzeciej w kolejności przy nauce „czasowników nieregularnych” (go — went — gone). To forma, która powstaje dla czasowników regularnych przez dodanie doń literek „ed”. Np. look — looked. I ta forma jest równoważna opisowi podmiotu, na którym została wykonana czynność. Na przykład: chase — łapać; chased — złapany. Overtake — wyprzedzać; overtaken — wyprzedzony. I tak dalej.

„Gerund” to forma, która pojawia się w czasach ciągłych (continuous). Dla każdego czasownika jest tworzona właściwie tak samo: dopisujemy na końcu wyrazu literki „ing” i dostajemy nowy wyraz, który jest formą gerund. Wyraz, który stworzyliśmy, opisuje osobę, która wykonuje daną czynność oraz (jednocześnie!) rzeczownik stworzony od czynności. Na przykład: do — robić; doing — robiący, robienie.

Skomentuj artykuł tutaj lub na Facebooku.

Udowodnij mi, proszę, że to łatwe i wykonaj poniższe zadanie. Napisz angielskie tłumaczenia podanych wyrazów.

 1. Grający — …
 2. Zagrana — …
 3. Napisany — …
 4. Pisanie — …
 5. Gotowanie — …
 6. Obejrzane — …
 7. Czytający — …
 8. Przeczytany — …
 9. Piszący — …
 10. Wygrywający — …

Odpowiedzi do zadania poniżej — zaznacz to miejsce myszką, aby je zobaczyć.

 1. Grający — playing.
 2. Zagrana — played.
 3. Napisany — written.
 4. Pisanie — writing.
 5. Gotowanie — cooking.
 6. Obejrzane — watched.
 7. Czytający — reading.
 8. Przeczytany — read.
 9. Piszący — writing.
 10. Wygrywający — winning.

Zdjęcie pochodzi z flickr.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.