Niemiecki, którego gramatyka jest uznawana za trudną, przez nauczycieli jest uważany za bardzo logiczny i poukładany język. Rzecz, o której przeczytasz w tym artykule, może być dla jednych oczywistym wyjątkiem od reguły, a dla drugich kolejną nieregularnością, której trzeba uczyć się na pamięć.
Miejsce akcji: tabela z czasownikami nieregularnymi. Czas akcji: czas Perfekt. Bohaterowie: czasowniki modalne, takie jak: können (móc, umieć), wollen (chcieć), müssen (musieć), sollen (powinnieć), dürfen (mieć pozwolenie), mögen (lubić).
Jeśli chcemy utworzyć z nimi zdanie w czasie Perfekt, nie łącząc z nimi innego czasownika, nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Normalnie odmieniamy modala przez czas. Na przykład: Warum bist du nicht gekommen? Dlaczego nie przyszedłeś? Ich habe nicht gekonnt. Nie mogłem.
Ciekawe rzeczy mają miejsce dopiero wtedy, gdy z modalem chcemy połączyć inny czasownik. Znaną w czasie teraźniejszym sytuacją jest to, że ten „inny czasownik” stoi wtedy w bezokoliczniku, natomiast modala odmieniamy przez osobę. Ale w czasie Perfekt nie do końca tak jest. Tutaj nie dość, że w bezokoliczniku zostawiamy nasz „inny czasownik”, to w bezokoliczniku pozostaje też czasownik modalny! Jedynie czasownik posiłkowy odmieniamy przez osobę. Na przykład: Ich habe nicht kommen können. Nie mogłem przyjść.
Łatwe? A może niepotrzebne utrudnienie? Piszcie.
Skomentuj artykuł tutaj lub na Facebooku.
Zdjęcie pochodzi z flickr.com.