Jeśli jesteście mocno wciągnięci w obce języki, to ten blog prawdopodobnie nie jest jedynym miejscem, w którym szukacie jakichś wskazówek jak jeszcze ulepszyć swoje rezultaty, jeśli chodzi o naukę — jej szybkość i efektywność. Jedna banalna rada, która ci pomoże. Jesteście gotowi? To będzie szok!
Ale to zaraz. Chciałbym jeszcze, żebyście wrócili myślami do innych źródeł, z których czerpiecie super wiedzę o językach obcych i uczeniu się. Skup się. Przypomnij sobie: czy był taki artykuł albo taki filmik, albo takie nagranie audio, w którym guru dawał „jeden prosty trik, który odmieni twoje podejście do nauki”? Był? I co z tą radą zrobiłeś? Spróbowałeś ją zastosować?
Do czego zmierzam…? Ludzie mają pomysły doprawdy genialne. Co prawda zdarzają się ściemy, które po prostu nie działają, ale w znakomitej większości rady, które dostajemy, są naprawdę świetnie działającymi dopalaczami. Tylko co z tego, kiedy nawet nie próbujemy ich stosować?
Sprawa wygląda tak, że ja często o takich trikach słyszałem, czytałem, ale traktowałem je jako co najwyżej „dobry pomysł na kiedyś”. W tamtym czasie dany trik wydawał mi się to niepotrzebny, niestosowalny. Być może taki faktycznie był — teraz tego nie sprawdzimy choćby dlatego, że pewnie większości tych rad po prostu nie pamiętam. Mama mi wmawia, że mam świetną pamięć, ale takich cudów nie ma.
Niedawno jednak znalazł się przed moimi oczyma przełomowy trik, który naprawdę zmienił wszystko. Problem jest taki, że on zmienia wszystko dopiero wtedy, gdy się go zastosuje. A ja zastosowałem — i dziś już nic nie jest takie samo. Może kiedyś się z wami nim podzielę. Moja rada dla was na dziś jest taka: korzystajcie z prostych trików, które podrzucają wam ludzie za darmo, bo są znacznie więcej warte niż kursy, na które często wydajecie fortunę.
A może należysz do tej grupy osób, która wykorzystuje takie porady? Napisz mi jaki przełomowy dla ciebie trik zapadł ci w pamięci. Może wszyscy się czegoś nauczymy.
Skomentuj artykuł tutaj lub na Facebooku.
Zdjęcie pochodzi z flickr.com.
Porada w stylu „wiem, ale nie powiem” – bardzo wspaniałomyślne.